Význam dentální hygieny

18.05.2023

Každá část lidského těla musí být pravidelně čištěna, aby mohla být zdravá. Podobně je tomu i u dutiny ústní, kde pouze každodenní řádná ústní hygiena s používáním mezizubních kartáčků zabrání vzniku zánětu dásní, tzv. gingivitidy a následně i parodontitidy.

Tak jako léčba cukrovky nemá smysl bez dodržování dietních zásad, nemá smysl ani stomatologická léčba dutiny ústní bez dodržování zásad ústní hygieny.

Lidské tělo funguje jako celek. Proto záněty zubů a parodontu ovlivňují i zbylé části organismu. Infekce v dutině ústní mohou v lidském těle vyvolat zánět ledvin, srdečního svalu, srdeční výstelky, revmatickou horečku, dermatitidu a také mimo jiné zánět optického nervu.

Parodontitida vytváří prozánětlivou zátěž pro celé tělo. Pacienti s parodontitidou disponují vyšším rizikem vzniku rakoviny jícnu, hlavy, tlustého střeva a také 1,47x zvýšeným rizikem mozkové mrtvice, vyšší inzulínovou rezistencí a horší funkcí nefronů ledvin.

Těhotné ženy se zánětem parodontu mají vyšší pravděpodobnost předčasných porodů a 2,17x častější výskyt preeklampsie.

Po návštěvě dentální hygieny, odstranění zubního kamene a plaku a dodržováním řádné ústní hygieny dochází k zásadnímu snížení počtu bakterií dutiny ústní a také rizik spojených se záněty.

Proto naši stomatologové apelují na dodržování pravidelných návštěv u dentálních hygienistek.


Článek vypracovala

MDDr. Terezie Novotná